Ladataan Tapahtumat

« All Events

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Lähiruokapäivän bussiretki Aholafarmille, Kirpun Tilalle ja Pohjolan Tilalle

9.9.2023 @ 10:30 - 16:30

Aholafarm

Tervetuloa bussikuljetuksella Lähiruokapäivän makumatkalle Haminaan!

Aholafarm, Kirpun Tila ja Pohjola Tila järjestävät yhdessä retken maatiloilleen lähiruokapäivänä 9.9.2023, bussikuljettajanaan Ismo Liikkanen.
Mukaan mahtuvat 31 ensimmäiseksi ilmoittautunutta.
Retken aikataulu:

Kotkan ENTINEN linja-autoasema klo 10.30
Karhulan linja-autoasema klo 10.45
Haminan linja-autoasema klo 11.05
Aholafarm klo 11.30
Kirpun Tila klo 12.30
Pohjolan Tila klo 14.00
Paluu Kotkan entiselle linja-autoasemalle klo 16.30 mennessä.

Retken ohjelma:
Aholafarm:
Aholafarmin idyllisessä Latopirtissä pääset maistelemaan uutta Aholafarmin Kymenlaakson Menua.
Menu sisältää:
Mehevä juuresraaste (L,G), Lähimetsän puolukkasurvos (L,G)
Kivelän Merikalan leppäsavulohi ja graavilohi (L,G),
Marinoidut silakat (L,G)
Keitetyt lähiperunat (L,G)
Seppälän Karitsasta tillilihakastike (L,G) Tuulan kaalilaatikko (L,G)
Perunaleposkat (L) (L,G), Pakkalan ruisleipä (L),
Aholafarmin glut. leipä (L,G)
Polven Juustolan Sippolan Emmental (L,G)
Aito kotikalja, vesi, Tuulan herukkajuoma
Kahvi, haudutettu tee
Mummin mustikkapiirakka (L,G)
Tarjoilut ovat täysin laktoosittomia, myös gluteeniton on huomioitu.
Tilliliha on ruoka, joka ei jätä ketään kylmäksi.
Toisille se on suurta herkkua, toisille taas kouluruokien muistoista inhokki numero yksi.
Me Aholafarmilla haluamme nostaa perinteisen tillilihan jälleen arvostettujen juhlaruokien joukkoon.
Läheltä hankituista laadukkaista raaka-aineista rakkaudella hitaasti hauduttaen, kokkaamme aterian, joka varmasti maistuu Sinullekin!

Kirpun tila:
Kirpun Tilalla kutsumme teidät tutustumaan tilan hunajantuotantoon ja tarhamehiläisten elämään.
Voit sovittaa tarhureiden käyttämää suojapukua ja tutustua tarhauksessa käytettäviin työvaiheisiin sekä välineisiin.
Tunnelmallisessa navetan vintissä on myynnissä uuden sadon hunajaa sekä satokauden herkkuja ja kahviosta on saatavilla suolaisia ja makeita herkkuja puutarhan ja metsän antimista.
Lasten ja aikuisten yhteisessä puuhapisteessä voitte askarrella ja tilan rehevässä pihapiirissä kiemurtelevalla leikkimielisellä tehtäväpolulla testata mehiläistietämystä.
Entä kiekuuko kukko tai vilahtaako talon kissa pihalla?

Pohjolan Tila:
Pohjolan Tilalla pääset näkemään eläimiä ja maatalouskoneita (säävaraus), tekemään monenlaisia ostoksia ja tutustumaan tilan elämään.
Tilamyymälästä ylämaankarjan lihaa, sian lihaa ja kananmunia sekä leivonnaisia.
Paikalla myös Pia Lukin (ruisleipää), Tmi Kymenlaakson makeistukku (lakritsaa), Porkkanainen (vihanneksia), Uudenkujanaho (leikkokukkia), Rantalan aittapuoti (Sampsukan naisten ja lasten vaatteita sekä puodin tuotteita).

Maksutavat retken kohteissa:
Bussiretki aikuisilta 10 e, lapset alle 12 v. 5 e.
Maksu bussiin astuttaessa, maksutapana käteinen.
Aholafarm:
Lounas aikuisilta 35 e, lapset alle 12 v. 18 e, alle 7 v. veloituksetta
Maksutapoina pankkikortti, käteinen tai ennakko-osto Aholafarmin verkkokaupasta https://www.aholafarm.fi/tuote-osasto/tapahtumat/
Kirpun Tila:
Käteinen tai MobilePay
Pohjolan Tila:
Käteinen, pankkikortti tai MobilePay.

Ilmoittautumiset viimeistään tiistaina 5.9.2023 klo 18 mennessä (elleivät paikat ole täyttyneet ennen sitä) Tuulalle:
tuula.ahola@aholafarm.fi tai puh. 0500 466 971

Muistathan ilmoittaa Tuulalle yhteystietojesi lisäksi miltä pysäkiltä astut bussiin mukaan.

 

Lämpimästi tervetuloa!

Tiedot

Päivämäärä:
9.9.2023
Aika:
10:30 - 16:30
Tapahtumaluokat:
,

Järjestäjät

Aholafarm
Pohjolan Tila
Kirpun Tila

Tapahtumapaikka

Aholafarm
Kirkkovuorentie 303
Hamina, 49570 Suomi
+ Google Map

Tiedot

Päivämäärä:
9.9.2023
Aika:
10:30 - 16:30
Tapahtumaluokat:
,

Järjestäjät

Aholafarm
Pohjolan Tila
Kirpun Tila

Tapahtumapaikka

Aholafarm
Kirkkovuorentie 303
Hamina, 49570 Suomi
+ Google Map